Informace PRŠ jednoletá
Praktická škola jednoletá je určena žákům s mentálním postižením, autismem a vícečetným postižením, kteří ukončili:
- povinnou školní docházku v základní škole samostatně zřízené pro žáky se zdravotním postižením;
- povinnou školní docházku v základní škole speciální;
- povinnou školní docházku, ale nezískali základní vzdělání ani základy vzdělání;
- základní vzdělávání na základní škole a z vážných zdravotních důvodů, které jsou v kombinaci s mentálním postižením, se nemohou vzdělávat na jiném typu školy.
Žáci jsou vzděláváni podle ŠVP pro obor vzdělání Praktická škola jednoletá - Učíme se pro život!
Praktická škola jednoletá doplňuje a rozšiřuje žákům teoretické i praktické dovednosti získané v průběhu povinné povinné školní docházky. Za předpokladu respektování individuálních zvláštností a schopností žáků je vzdělávací proces zaměřen:
- na rozvoj komunikačních dovedností žáků,
- dosažení nejvyšší možné míry samostatnosti a nezávislosti na podpoře jiných osob,
- poskytuje přípravu na osvojení manuálních dovedností a jednoduchých činností využitelných v oblastech praktického života, které absolventům usnadní integraci do společnosti.
Cílem vzdělávání je umožnit žákům doplnění a rozšíření teoretického i praktického vzdělání dosaženého v průběhu povinné školní docházky a poskytnout jim základní dovednosti a návyky pro výkon jednoduchých činností v oblastech praktického života. Získané dovednosti žáci využijí v dalším vzdělávání v rámci celoživotního učení.
Organizace vzdělávání
Vzdělávání v praktické škole jednoleté se uskutečňuje v denní formě vzdělávání. Vzhledem ke speciálním vzdělávacím potřebám žáků organizujeme vzdělávací proces tak, aby byly respektovány psychické, fyzické a sociální možnosti žáků, jejich individuální potřeby.
Zdravotní požadavky
V praktické škole jednoleté se vzdělávají žáci s různými druhy a s různou mírou závažnosti zdravotního postižení. Vzhledem k tomu je zdravotní způsobilost žáků ke vzdělávání v odborných činnostech a oborech podle zaměření školy posouzena odborným lékařem.
Způsob ukončování vzdělávání a doklad o dosaženém stupni vzdělání
Vzdělávání se ukončuje závěrečnou zkouškou; dokladem o dosažení stupně vzdělání je Vysvědčení o závěrečné zkoušce.
Závěrečná zkouška v oborech vzdělání se skládá z ústní teoretické zkoušky z odborných předmětů a z praktické zkoušky z odborných předmětů.
Úspěšným ukončením vzdělávacího programu žák získá střední vzdělání.
Uplatnění absolventa
Absolventi praktické školy jednoleté se mohou v rámci svých možností a individuálních schopností uplatnit při pomocných pracích pro oblast služeb a výroby (např. ve zdravotnictví, v sociálních a komunálních službách, ve výrobních podnicích, v zemědělství), případně na chráněných pracovištích.