Povinně zveřejňované informace
1. OFICIÁLNÍ ZÁZEV ORGANIZACE
Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Zlín
2. DŮVOD A ZPŮSOB ZALOŽENÍ
Zřizovatel:
Zlínský kraj se sídlem ve Zlíně, Tř. T. Bati 21, 761 91 Zlín
Vymezení hlavního účelu o předmětu činnosti organizace:
Organizace tvoří komplex škol a školských zařízení pro děti a žáky se zdravotním postižením ve věku od 3 do 19 let. V zařízení se vzdělávají děti a žáci s lehkým, středně těžkým a těžkým mentálním postižením, poruchou autistického spektra a kombinovaným postižením.
Dětský domov zajišťuje ústavní výchovu pro dětí s mentálním postižením. Kapacita zařízení je šestnáct dětí, které žijí ve dvou rodinných skupinách. O děti se stará kvalifikovaný personál, vychovatelé, asistenti pedagoga, zdravotní sestra a sociální pracovník a výchova a vzdělávání probíhá pod záštitou ŠVP „Já to přece dokážu sám“ Hlavním posláním Dětského domova je připravit děti na další život a suplovat jim laskavé domácí prostředí, maximálně rozvíjet sebeobsluhu, zprostředkovávat plnohodnotné trávení volného času a integrovat je do běžného sociálního prostředí intaktní společnosti.
Mateřská škola je odloučeným pracovištěm zařízení DD, MŠ, ZŠ a PRŠ Zlín Lazy a je určena pro děti se zrakovým znevýhodněním, mentálním znevýhodněním, více vadami a PAS. Mateřská škola se organizačně dělí na dvě třídy. Do tříd jsou zařazovány děti různého věku, třídy jsou heterogenní, kapacita MŠ je 24 dětí. Kvalifikovaný pedagogický personál pracuje v souladu se Školním vzdělávacím programem „Krok za krokem“, vycházejícím z RVP pro předškolní vzdělávání. MŠ zajišťuje komplexní péči o děti se speciálními vzdělávacími potřebami prostřednictvím předmětů speciálně pedagogické péče a individuálních reedukačních a kompenzačních činností. Hlavním cílem je příprava těchto dětí na vstup především do běžné ZŠ, rozvoj schopnosti učit se a být aktivní.
Základní škola je určena žákům se speciálními vzdělávacími potřebami v souladu s §16 odst. 9 zákona č. 561/2004 Sb., O předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělání (školský zákon) souvisejícími předpisy v platném znění. Základní škola má devět ročníků a člení se na 1. stupeň (1.-5. ročník) a 2. stupeň (6.-9. ročník). Žáci jsou vyučováni na prvním i druhém stupni podle Školního vzdělávacího programu pro základní vzdělávání „Pomoz mi, abych to dokázal sám“. Ve vzdělávacím procesu jsou využívány speciální metody a formy edukace, např. metody augmentativní a alternativní komunikace, logopedická péče, strukturované učení, muzikoterapie, využití IT techniky a specializovaného softwaru. Posláním základní školy je umožnit žákům s lehkým mentálním postižením, žákům s více vadami a žákům s PAS pomocí speciálních metod a forem práce dosáhnout co možná nejvyšší úrovně znalostí.
Základní škola speciální zajišťuje žákům se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, žákům s více vadami a PAS základy vzdělání. Žáci jsou vzděláváni podle školního vzdělávacího programu „Tvořivá škola“. Vzdělávací program je desetiletý a člení se na první stupeň (1. - 6. ročník) a druhý stupeň (7. - 10. ročník). Organizace zajišťuje rovněž přípravný stupeň základní školy speciální, kde jsou děti vzdělávány podle Školního vzdělávacího programu pro přípravný stupeň ZŠ speciální. Od základní školy se odlišuje organizačními formami vzdělávání i obsahovým zaměřením výuky. Vzdělávací požadavky se přizpůsobují schopnostem a možnostem jednotlivých žáků. Posláním základní školy speciální je poskytovat vzdělávání žákům s takovou úrovní rozumových schopností, která jim nedovoluje zvládat požadavky obsažené v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání RVP ZV.
Praktická škola jednoletá je určena žákům s mentálním postižením, více vadami a PAS, kteří ukončili povinnou školní docházku v základní škole samostatně zřízené pro žáky se zdravotním postižením, povinnou školní docházku v základní škole speciální, splnili povinnou školní docházku, ale nezískali základní vzdělání ani základy vzdělání, absolvovali základní vzdělávání na základní škole a z vážných zdravotních důvodů, které jsou v kombinaci s mentálním postižením, se nemohou vzdělávat na jiném typu školy. Jelikož se zde vzdělávají žáci s různými druhy a různou mírou závažnosti zdravotního postižení, je nutné doložit zdravotní způsobilost žáků ke vzdělávání v odborných činnostech a oborech podle zaměření školy. Žáci jsou vzděláváni podle ŠVP pro obor vzdělání Praktická škola jednoletá, „Učíme se pro život“ a ukončují jej závěrečnou zkouškou z teoretické a praktické části odborných předmětů. Úspěšným složením zkoušky žák získává střední vzdělání. Posláním Praktické školy jednoleté je doplňovat a rozšiřovat žákům teoretické i praktické dovednosti získané v průběhu povinné školní docházky a poskytnout jím základní dovednosti a návyky pro výkon jednoduchých činností v oblastech praktického života.
Školní družina s kapacitou třiceti žáků je zřízena podle zákona č. 561/2004 Sb., O předškolním, základním, středním, vyšším, odborném a jiném vzdělání (školský zákon) a řídí se podle vyhlášky MŠMT č. 74/ 2005 Sb. O zájmovém vzdělávání v platném znění. Navštěvují ji žáci přípravného stupně ZŠ speciální, základní školy speciální a žáci základní školy. Pokud je zájem o školní družinu vyšší než umožňuje její kapacita, upřednostňují se žáci mladšího věku. Provozní doba ranní družiny je od 7.00 do 7.45 hod., odpolední pak od 12.00 do 16.00 hod. Úhrada za ŠD je poskytována v souladu se školským zákonem a předpisy souvisejícími. Školní družina je rozdělena do čtyř výchovných oddělení, kde s dětmi pracuje kvalifikovaný pedagogický personál. Úhrada za ŠD je poskytována v souladu se Školským zákonem a předpisy souvisejícími. Jejím hlavním posláním je zabezpečení zájmových činnosti, které rozvíjejí osobnost účastníka, odpočinkových a rekreačních činností. Výchovně vzdělávací činnost je plánována podle přílohy ŠVP pro obor vzdělání ZŠ speciální.
Internát s kapacitou šestnácti žáků představuje školské výchovné a ubytovací zařízení, které je zřízeno podle § 117 zákona č. 561/2004 Sb., O předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělání (školský zákon) a řídí se vyhláškou MŠMT č. 108/2005 Sb. o školských výchovných a ubytovacích zařízeních a školských účelových zařízeních v platném znění. Poskytuje žákům školy, vždy od pondělí do pátku, ubytování a výchovně vzdělávací činnosti navazující na výchovně vzdělávací činnosti školy a zajišťuje těmto žákům školní stravování. Je určen žákům ze vzdálenějších míst zlínského kraje nebo žákům v tréninku sociálních dovedností či dle individuálních potřeb zákonných zástupců. Hlavním cílem je komplexní rozvoj osobnosti dětí a žáků, přičemž základním principem je diferenciace a individuální přístup. Důraz je kladen na vytváření pozitivní atmosféry a mikroklimatu prostředí a týmovou spolupráci všech pracovníků internátu a školy.
Speciálně pedagogické centrum pro žáky s mentálním postižením je školské poradenské zařízení, které poskytuje poradenské služby při výchově a vzdělávání dětí, žáků a studentů s mentálním postižením, případně v kombinaci s jiným typem postižení a jejich zákonným zástupcům, školám a školským zařízením. Působíme v celém zlínském kraji, výjimečně v krajích sousedících. Žákům do ukončení školní docházky poskytujeme následující poradenské služby: SPC zahrnuje celkem tři pracoviště, Zlín- Lazy VI 3695, Zlín- Mostní 2397, Valašské Meziříčí, Křižná 782. Služby jsou poskytovány bezplatně na základě předchozího objednání a zajišťuje je odborný tým speciálních pedagogů, psychologa a sociální pracovnice. Žákům do ukončení školní docházky poskytuje následující poradenské služby:
- psychologickou a speciálně pedagogickou diagnostiku – např. vyšetření školní zralosti, vyšetření úrovně psychomotorického vývoje, posouzení speciálních vzdělávacích potřeb klientů, vyšetření profesní orientace atp.;
- následné zpracovávání odborných podkladů a doporučování konkrétních podpůrných opatření pro školy a školská zařízení;
- příprava žáků na povinnou školní docházku;
- kariérové poradenství;
- metodickou podporu rodičům a školám vzdělávajících děti a žáky se zdravotním znevýhodněním;
- pomoc při tvorbě IVP (individuálních vzdělávacích plánů) včetně jejich následné konzultace;
- řešení výukových obtíží u žáků;
- poradenství v oblasti výchovy žáka;
- pravidelnou speciálně pedagogickou intervenci nebo psychologickou podporu;
- zprostředkování kontaktů na jiná odborná zařízení a návazné služby;
- sociálně – právní poradenství;
- pravidelné reedukační cvičení a terapeutické vedení;
Speciálně pedagogické centrum pro žáky se zrakovým postižením působící na odloučeném pracovišti SPC ve Zlíně, ul. Mostní 2397,poskytuje poradenské služby žákům, jejich zákonným zástupcům, školám a školským zařízením při výchově a vzdělávání dětí, žáků a studentů se zrakovým postižením, případně v kombinaci s jiným typem postižení. Služby jsou poskytovány bezplatně na základě předchozího objednání a zajišťuje je odborný tým speciálních pedagogů - tyflopedů, psychologa a sociální pracovnice. Žákům do ukončení školní docházky poskytuje následující poradenské služby:
- speciálně pedagogickou a psychologickou diagnostiku – např. diagnostiku zrakových funkcí, vyšetření školní zralosti, vyšetření úrovně psychomotorického vývoje, posouzení speciálních vzdělávacích potřeb klientů, vyšetření profesní orientace atp.;
- následné zpracovávání odborných podkladů a doporučování konkrétních podpůrných opatření pro školy a školská zařízení;
- posudky k uzpůsobení podmínek přijímacího řízení a k maturitní zkoušce;
- metodickou podporu rodičům a školám vzdělávajících děti a žáky se zdravotním znevýhodněním;
- pomoc při tvorbě IVP (individuálních vzdělávacích plánů) včetně jejich následné konzultace;
- pravidelnou speciálně pedagogickou intervenci nebo psychologickou podporu;
- zprostředkování kontaktů na jiná odborná zařízení a návazné služby;
- sociálně – právní poradenství
- pravidelné reedukační cvičení a terapeutické vedení;
- nácvik práce se speciálními učebními a kompenzačními pomůckami;
- nácvik a rozvoj zrakových funkcí, zraková stimulace;
- nácvik a rozvoj kompenzačních smyslů;
- příprava žáka na čtení a psaní bodovým písmem;
- nácvik sebeobsluhy, prostorové orientace a samostatného pohybu;
- doporučování kompenzačních pomůcek;
- příprava žáků na povinnou školní docházku;
- poradenství v oblasti výchovy žáka;
- zapůjčování odborné literatury, učebnic v bodovém písmu, kompenzačních pomůcek
- zprostředkování společných akcí pro rodiče s dětmi
3. ORGANIZAČNÍ STRUKTURA
4. KONTAKTNÍ SPOJENÍ
4.1 KONTAKTNÍ POŠTOVNÍ ADRESA
Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Zlín
Lazy VI. 3695
76001 Zlín
4.2 ADRESA ÚŘADOVNY PRO OSOBNÍ NÁVŠTĚVU
Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Zlín
Lazy VI. 3695
76001 Zlín
4.3. ÚŘEDNÍ HODINY
Úřední hodiny podatelny: |
|
PONDĚLÍ |
8.00 - 12.00 |
ÚTERÝ |
8.00 - 12.00 |
STŘEDA |
8.00 - 12.00 |
ČTVRTEK |
8.00 - 12.00 |
PÁTEK |
8.00 - 12.00 |
4.4 TELEFONNÍ ČÍSLA
Ředitelka: |
E-mail: ivana.vicherkova@ddskolyzlin.cz |
Zástupkyně statutárního orgánu |
E-mail: lenka.sladka@ddskolyzlin.cz |
Zástupkyně ředitelky pro školu: |
E-mail: katerina.krupikova@ddskolyzlin.cz |
Zástupkyně ředitelky pro DD: |
E-mail: ladislava.bednarova@ddskolyzlin.cz |
kancelář školy - Telefon |
577 058 221, 731 483 720 |
Ekonomka školy: |
E-mail: vlasta.janku@ddskolyzlin.cz |
Personalistka, mzdová účetní: |
E-mail: jana.kuvikova@ddskolyzlin.cz |
Účetní, administrativní pracovnice: |
E-mail: jana.svagerkova@ddskolyzlin.cz |
Administrativní pracovnice: |
E-mail: monika.valerianova@ddskolyzlin.cz |
Vedoucí kuchyně: |
E-mail: hana.vasikova@ddskolyzlin.cz |
4.5 ADRESA INTERNETOVÉ STRÁNKY
https://ddskolyzlin.cz
4.6 ADRESA PODATELNY
DD, MŠ, ZŠ A PRŠ Zlín
Lazy VI 3695
Zlín
4.7 ELEKTRONICKÁ ADRESA PODATELNY
podatelna@ddskolyzlin.cz
4.8 DATOVÁ SCHRÁNKA
Fkuyzwi
5. PŘÍPADNÉ PLATBY LZE POUKÁZAT
Komerční banka a.s. 115-8209350227/0100
6. IČO
61716464
7. DIČ
Organizace není plátcem DPH
8. DOKUMENTY
8.1 SEZNAMY HLAVNÍCH DOKUMENTŮ
Přehled školních vzdělávacích programů - k nahlédnutí u ředitelky instituce
ŠVP pro předškolní vzdělávání – Krok za krokem
ŠVP pro základní vzdělávání – Pomoz mi, abych to dokázal sám
ŠVP pro obor vzdělávání Základní škola speciální – Tvořivá škola
ŠVP pro obor vzdělání Praktická škola jednoletá – Učíme se pro život
ŠVP pro dětský domov – Já to přece dokážu sám
Příloha ŠVP pro ZŠ speciální – školní družina
Příloha ŠVP pro ZŠ speciální. – internát
Školní řády
Školní řád MŠ
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/700/637/sr--ms-2024-2025.pdf
Školní řád ZŠ
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/700/628/sr-2024---2025-platny-od-8102024.pdf
Školní řád PRŠ jednoleté
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/700/628/sr-2024---2025-platny-od-8102024.pdf
Vnitřní řády
Vnitřní řád ŠD
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/800/753/vnitrni-rad-sd--2024-2025-3.pdf
Vnitřní řád internátu
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/700/642/vnitrni-rad-internatu.pdf
Vnitřní řád DD
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/700/647/vnitrni-rad-dd.pdf
Vnitřní řád SPC
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/700/676/vnitrni-rad-spc-2024---2025.pdf
Vnitřní řád ŠJ
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/800/717/vnitrni-rad-skolni-jidelny.pdf
Výroční zpráva instituce
https://ddskolyzlin.cz/data/clanky/1000/700/666/vyrocni-zprava-instituce-2023-24.pdf
8.2 ROZPOČET
Rozpočet organizace
9. ŽÁDOSTI O INFORMACE
Prostřednictvím elektronické pošty:
podatelna@ddskolyzlin.cz
Prostřednictvím datové schránky:
fkuyzwi
Poštou:
DD, MŠ, ZŠ A PRŠ Zlín
Lazy VI 3695
Zlín
Osobně: V sídle organizace na výše uvedené adrese
10. PŘÍJEM A PODÁNÍ A PODNĚTŮ
Vyřizování žádostí, stížností, oznámení a podnětů provádí ředitelka školy, v případě její nepřítomnosti přijímá žádosti o poskytnutí informací zástupkyně ředitelky. Tazatel obdrží odpověď/vyjádření k žádosti do 15 dnů od obdržení písemného dotazu, který splňuje všechny náležitosti dle zákona č. 106/1999 Sb., v platném znění. Na ústní nebo telefonické dotazy bude odpovězeno ihned, pokud to konkrétní žádost tazatele umožní.
11. PŘEDPISY
11.1 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ POUŽÍVANÉ PŘEDPISY:
- Zákon č. 563/2004 Sb. Zákon o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů
- Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 110/2019 Sb. o zpracování osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 561/2004 Sb. Zákon o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
- Zákon 109/2002 Sb. o ústavní a ochranné výchově
- Novela zákona o ústavní a ochranné výchově 333/2012 Sb.
- Vyhláška 438/2006 Sb., kterou se upravují podrobnosti výkonu ústavní výchovy a ochranné výchovy ve školských zařízeních
11.2 VYDANÉ PRÁVNÍ PŘEDPISY
Nejsou vydávány právní předpisy.
12. ÚHRADY ZA POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ
12.1 SAZEBNÍK ÚHRAD ZA POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ
Odkaz na sazebník úhrad za poskytování informací
12.2 USNESENÍ NADŘÍZENÉHO ORGÁNU O VÝŠI ÚHRAD ZA POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ
13. LICENČNÍ SMLOUVY
13.1 VZOR LICENČNÍCH SMLUV
V současné době nejsou pro příspěvkovou organizací Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Zlín, Lazy VI 3695, 760 01 Zlín poskytnuty žádné vzory licenčních smluv.
13.2 VÝHRADNÍ LICENCE
V současné době nejsou příspěvkovou organizací Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Zlín, Lazy VI 3695, 760 01 Zlín poskytnuty žádné výhradní licence podle §14a odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb.
14. VÝROČNÍ ZPRÁVA PODLE ZÁKONA O SVOBODNÉM PŘÉSTUPU K INFORMACÍM
Výroční zprána instituce