Informace

V našem dětské domově žijí děti s mentálním postižením, u nichž byla nařízena ústavní výchova. Péče o tyto děti má v našem zařízení již dlouholetou  tradici.

Jak náš dětský domov popisují samy děti:

Bydlíme ve   dvoupodlažní budově uprostřed krásné  zahrady. Na ní máme pískoviště, prolézačky, houpačky, trampolínu a také bazén. Když se podíváme z okna, vidíme do lesa, ze kterého nám na zahradu občas zabloudí srnka nebo zajíc.

A protože náš dům je velký, může nás tady bydlet až 16. Od nejmladších 6 letých dětí, až  po nejstarší 19 leté. . Pokud byste  nás postavili do řady, budeme připomínat schůdky. V našem domově tvoříme dvě rodiny a starají se o nás tety a strejdové. A vypadá to u nás podobně jako u vás doma – někdy zlobíme, hádáme se a pošťuchujeme se mezi sebou, vymýšlíme lumpárny. Umíme také držet pospolu a pomáhat si.

Náš den je podobný dnům  jiných dětí. Když se ráno probudíme, ve všední den jdeme do  školy, odpoledne nás čekají domácí úkoly a další povinnosti. Je potřeba si uklidit  pokojíčky, přichystat svačinu, večer uklidit kuchyň nebo obývací pokoj.  A vždy nám zůstane čas na program, který pro nás tety a strejdové připraví. Jeden den chodíváme do kroužku plavání, druhý den do keramické dílny nebo si užíváme muzikoterapii. Jindy si hrajeme a cvičíme v tělocvičně nebo jdeme jen tak na procházku. O víkendu si užíváme domácí pohodu, jezdíme na výlety či lenošíme u pohádky.

Každé roční období nám přináší řadu radostí. Na podzim sbíráme kaštany, barevné listí a vyrábíme ozdoby. V zimě řádíme na sněhu a očekáváme  Vánoce. V obýváku máme na Vánoce obrovský vánoční strom se spoustou ozdob a barevných světýlek. Je tak veliký, že provoní celý dům. Nejkrásnější je však Štědrý den, kdy se pod stromečkem objeví hromada krásně zabalených dárků, po kterých při večeři nedočkavě pokukujeme. Na jaře se nám zase vrací teplé slunce, tak pomalu odhazujeme bundy a čepice, trávíme hodně času venku a těšíme se na prázdniny. A to nás teprve čekají zážitky – odjíždíme na tábory, na návštěvu do rodiny nebo letíme k moři. Společně si užijeme kromě výletů i společnou dovolenou s tetami a strejdy.

A tak jde u nás den po dni, rok za rokem, až do doby, než vyrosteme ze školních lavic. Potom nás čeká nový život – v novém domově, který bude odpovídat našim potřebám a dovednostem. A zase přijdou do našeho domova další děti……

Vydáno: 18. 11. 2020 | Autor: Administrátor